Jak stworzyć optymalny rozkład jazdy? Czym się różnią typy linii?

Nie ma jednego optymalnego rozkładu jazdy. Dużo zależy od pojazdów, jakie posiadamy oraz umiejscowienia dworców naszych kontrahentów. Zostanie tu opisane kilka zagadnień i rozwiązań problemów, które pozwolą dopasować rozkład jazdy do naszych potrzeb. Trzeba zaznaczyć, że dopasowanie ilości kursów do danej linii może zająć trochę czasu.

Na mojej linii cały czas jeżdżą pełne autobusy

Oznacza to, że część osób, które chciałyby jechać Twoją linią, nie może tego zrobić. To oznacza, że nie zapłacą za bilet, a Ty mniej zarobisz. Co można zrobić w takim przypadku? Najprostsze rozwiązania są dwa:

1) Zwiększyć ilość pojazdów kursujących na danej linii. Pozwoli to obsłużyć więcej osób. Jednak prawdopodobnie będzie się to wiązać z renegocjacją umów przewozowych.
2) Co, jeśli mam mało pojazdów? Możesz zwiększyć ceny biletów. Jednak należy to robić z rozwagą. Wysokie ceny biletów wpływają na renomę firmy i poszczególnych linii. Z pewnością odbije się to na ilości pasażerów zarówno długoterminowo, jak i natychmiastowo. Jednak póki autobusy jeżdżą pełne, nie odczujesz tego, a nawet Twój portfel będzie grubszy.

Moją linią jeździ mało pasażerów

Tutaj rozwiązania są już 3. I nikogo nie powinno zdziwić, że 2 są przeciwne do tych powyżej :)

1) Zmniejszyć ilość pojazdów kursujących na linii.
2) Zmniejszyć cenę biletów. Ludzie będą chętniej jeździli Twoimi liniami.
3) Podpisać nowe umowy przewozowe z innymi firmami i pojazdy, które są nadmiarowe na tej linii i przenieść je na inną. Wówczas będą zarabiać więcej, gdyż będą przewozić więcej osób.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli posiadasz mało pojazdów (na początku Cię to spotka), być może warto będzie podnieść ceny biletów (z rozwagą). Przy tworzeniu rozkładu jazdy warto wziąć pod uwagę długość jednego kursu. Przykładowo nasz autobus #1 po wyjeździe z naszego dworca na pewnej linii, z powrotem będzie za 3 godziny. Można wziąć to pod uwagę i co 3g 30m wysyłać kurs daną linią tym samym pojazdem. Dzięki temu nie będziesz musiał angażować innych autobusów, które mogą w tym czasie obsługiwać inne linie i tam przynosić nam przychód.

 

TYPY LINII

Każdy typ linii ma kilka wyjątkowych parametrów, które powodują, że nie ma jednego, najlepszego typu linii.

Linia podmiejska  

Długość linii w jedną stronę do 100 km, śr. prędkość 30 km/h.

Plusy:
- Zwiększony ruch na linii (więcej osób chce jeździć linią podmiejską), co daje możliwość częstszego wysyłania pojazdów i większe zarobki.
- Małe wymagania co do standardu pojazdów. Naprawianie takich pojazdów jest tańsze. Zatem założenie i utrzymanie takiej linii jest tańsze.
- Łatwiej utrzymać wysoką renomę, ponieważ wymagania pasażerów na takiej linii są niskie.
- Linia może być objezdna.

Minusy:
- Pojazdy z racji tego, że zatrzymują się na przydrożnych przystankach, jeżdżą z niską średnią prędkością. Powoduje to, że w danym czasie pokonują krótszą odległość, co przekłada się na niższy zarobek.
- Linia w jedną stronię może mieć maksymalnie 100 km.
- Pojazdy psują się nieco bardziej niż na pozostałych typach linii.

Linia przyspieszona

Długość linii w jedną stronę do 300 km, śr. prędkość 45 km/h.

Plusy:
- Wymagania co do standardu linii nie są tak wysokie jak w przypadku linii pospiesznej. Pojazdy są nieco tańsze. Założenie i utrzymanie linii jest tańsze.
- Pojazdy jeżdżą szybciej niż w przypadku linii podmiejskiej i mogą pokonywać dalsze odległości.
- Wyższy ruch na linii niż na linii pospiesznej z racji tańszych biletów i postoju na niektórych przydrożnych przystankach.

Minusy:
- Linia w jedną stronę może mieć maksymalnie 300 km.
- Wyższe wymagania co do standardu linii. Powoduje to wymóg kupna droższych pojazdów. Założenie i utrzymanie linii jest droższe niż podmiejskiej.
- Niższy ruch na linii niż w przypadku linii podmiejskiej.

Linia pospieszna

Śr. prędkość 60 km/h.

Plusy:
- Linia bez limitu kilometrów.
- Nie zatrzymuje się na przydrożnych przystankach. Umożliwia to osiągnięcie wysokiej średniej prędkości. To natomiast pozwala na szybsze pokonanie trasy i wyższy zarobek.
- Najdroższe bilety pozwalają na większy przychód.

Minusy:
- Mniejszy ruch niż na poprzednich typach linii.
- Wysokie wymagania co do standardu pojazdów. Wyższe koszty założenia i utrzymania linii.
- Trudniejsze jest utrzymanie wysokiej renomy.


Autobus podmiejski na linii pospiesznej? Turystyczny na podmiejskiej? Lepiej nie

Z tego co widać, nie ma optymalnej linii. Tańsze utrzymanie linii i mniejszy zarobek czy drogie autobusy i większy zarobek? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne - na linii podmiejskiej standardy są niskie. Tak więc wysyłanie na takie linie pojazdu międzymiastowego i turystycznego to strata naszych pieniędzy. Takie autobusy szybciej się psują, więc i koszty naprawy wzrosną wielokrotnie. Zwykłym autobusem podmiejskim można usiągnąć 100% renomy.

Na linię pospieszną niewarto wysyłać pojazdów podmiejskich. Standardy tam są wyższe, osiągnięcie wysokiej renomy jest trudniejsze. Wysyłając pojazd o słabym wyposażeniu narazimy się naszym klientom i stracimy w ich oczach. Renoma spadnie, a my będziemy mieć mniej pasażerów.